Україніка

Please login or register.

Увійти
Розширений пошук  

Новини:

Форум Україніки - відкрито!

Автор Тема: Дереш Любко, Намiр!  (Прочитано 2508 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Горобець

  • Jr. Member
  • **
  • Повідомлень: 53
    • Перегляд профілю
    • Зробимо Країну Україною
Дереш Любко, Намiр!
« : Лютий 20, 2008, 06:46:36 pm »

Якість: mp3, 128 kb/s
Тривалість: 9 год 2 хв.
Розмір: 496 Мб
Читає автор!Навряд чи хтось після нього наважиться на такий жорстокий і одночасно магічний експеримент – саме тому, що вперше у актуальній молодіжній прозі України це зробив Любко Дереш. Тобто: за написанням роману “Намір!” втілив намір подолання “межи дорослості”. В сенсі історії, яка трапилася з головним героєм, майже мультяшним Петриком П'яточкіним. І в сенсі ставлення до себе, реального Любомира, котрий має певний життєвий досвід і до певної міри є прототипом “хлопчика з феноменальною пам'яттю”. І в сенсі бренду “Любко Дереш як лідер прози для молоді”. Оскільки усі ці іпостасі проходять крізь тунель роману для того, аби нарешті зникнути. Тобто - позбутись інфантильності.

Петрик стикається із різними іміджами смерті – безглуздою, наглою, очікуваною, несподіваною, нестрашною. Побачивши кохану, розчавлену колесами трамваю, вслухаючись в грудну клітку без стуку серця, уздрівши її оскал в очах помираючої бабусі, підірвавши рідну домівку, наш герой вирішує продовжити існувати (а може, все ж таки жити?) в цьому смішному прекрасному світі. На відміну, скажімо, від гетевського юного Вертера. Реальний двадцятидвохлітній Любомир із Галичини перетворив у текст найінтимніші й найдрібніші подробиці свого дитячого й підліткового досвіду, а отже - зробив їх уже “не зовсім своїми”. Принаймні, для декількох тисяч його читачів (а тепер і слухачів) із усієї країни на декілька годин-днів-тижнів вони стали їх переживаннями. Судячи із зливи критичних відгуків та емоційного градусу форумних дискусій – читацькі переживання були вельми контрастними. Бо від “Дереша-бренду” чекали іншого. Чого? Певне що “геніальної молодіжної прози”, з усім набором притаманних цьому жанру (великою мірою – створених ним же) “тусовок та примочок”. А він утнув таку образливу втечу, раптом перетворився на щось інше. Втілюючи намір бути без лейби “виключно для молодих”, перетнути кордон справжнього (а не в уяві, пам'яті чи фантазіях) буття. Гамлетівське питання вирішилось, зафіксувавши перехід із наміру - в дію.

Та магічний фокус цього роману у тім, що в іншому вимірі, спілкуючись з новою читацькою авдиторією, проза Дереша інтонаційно, стилістично, лексично залишається впізнаваною. Абзац, речення, вираз, словосполучення – на усіх цих текстуальних рівнях ми знаємо: “made IN Deresh”. Тому з його прозою, як із справжнім другом, завжди цікаво. Які б чудернацькі наміри та ідеї не обговорювались і втілювались. Перефразовуючи Честертона «це голос, який варто слухати».

© Діана Клочко, мистецтвознавець

Увага - книга для дорослих!

Каталог Україніки: [Медiа-проекти] > [Аудіокниги]
« Останнє редагування: Березень 05, 2008, 06:58:00 am від Горобець »
Записаний